ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ
Βούλιαξε στο... βούρκο

Νικήτρια έφυγε η ΑΕΚ από τον... βάλτο της Καλαμάτας

Eurokinissi

Το ίδιο έργο για τρίτη συνεχόμενη ημέρα παίχθηκε χτες, αφού και η τρίτη δόση της φάσης των «32» του Κυπέλλου Ελλάδας σημαδεύτηκε από έκτροπα. Συγκεκριμένα, επεισόδια μεταξύ οπαδών έγιναν στην Καλαμάτα, όπου η τοπική ομάδα υποδέχθηκε την ΑΕΚ. Τα πάντα ξεκίνησαν στο ημίχρονο, όταν οπαδοί των γηπεδούχων μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, διέσχισαν το γήπεδο και συγκρούστηκαν με οπαδούς της ΑΕΚ, ενώ χρειάστηκε η επέμβαση μιας διμοιρίας των ΜΑΤ για να εκτονώθεί η κατάσταση και να αναγκαστεί αρκετός κόσμος να αποχωρήσει στο ημίχρονο. Την ίδια ώρα η κατάσταση του αγωνιστικού χώρου, που θύμιζε βούρκο από τη βροχόπτωση τις προηγούμενες ώρες και αποτέλεσε πηγή κινδύνων για τη σωματική ακεραιότητα των ποδοσφαιριστών, ανέδειξε για μια ακόμη φορά το τι κρύβεται πίσω από τη βιτρίνα που κάποιοι διαφημίζουν ως επαγγελματικό ποδόσφαιρο.

Προκρίθηκαν τα φαβορί

Στα αγωνιστικά, τα φαβορί ήταν αυτά που κυριάρχησαν και στη χτεσινή μέρα, αφού δύσκολα ή εύκολα κατάφεραν να επιβληθούν των αντιπάλων τους. Στην Καλαμάτα η ΑΕΚ με αρκετές αναγκαστικές αλλαγές στη σύνθεσή της (είτε για λόγους τραυματισμών ή ξεκούρασης) χάρη σε ένα γκολ του Μπέλεκ στο 47', ο οποίος αξιοποίησε μια από τις πολλές ευκαιρίες που έχασαν οι «κιτρινόμαυροι», κατάφερε να πάρει τη νίκη - πρόκριση. Σκούρα τα βρήκε ο ΟΦΗ στην Πάτρα με αντίπαλο την Παναχαϊκή, όπου χρειάστηκε την παράταση και το γκολ του Ντινίζ στο 117' για να αποκλείσει τους αξιόμαχους γηπεδούχους. Ιδρωσε και αγχώθηκε ο Αρης, αλλά τελικά κατάφερε να επιβληθεί του Πανθρακικού στην Κομοτηνή με 2-1 και να πάρει και αυτός το εισιτήριο της πρόκρισης. Στη Ρόδο και σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο ο ΠΑΣ Γιάννινα που ήταν ανώτερος του Διαγόρα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0, με γκολ του Κουέβα νωρίς νωρίς (5'). Η κλήρωση της φάσης των «16» θα διεξαχθεί σήμερα στα γραφεία της ΕΠΟ. Οι αγώνες θα γίνουν στις 11 και 18 Γενάρη 2012.